RX-8803LC:UB6 PURE SN
| Manufacturer Part Number | RX-8803LC:UB6 PURE SN |
|---|---|
| Manufacturer | EPSON |
| Detailed Description | IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12VSOJ |
| Package | 12-VSOJ |
| In Stock | 36466 pcs |
| Data sheet |
Reference Price (In US Dollars)
| 2000 |
|---|
| $1.239 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all EPSON series electronic components. We have 36466 pieces of EPSON RX-8803LC:UB6 PURE SN in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Battery | - |
| Voltage - Supply | 1.6V ~ 5.5V |
| Type | Clock/Calendar |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Supplier Device Package | 12-VSOJ |
| Series | RX-8803LC |
| Package / Case | 12-TFSOJ (0.094", 2.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | - |
| Interface | I²C |
| Features | Alarm |
| Date Format | YY-MM-DD |
| Current - Timekeeping (Max) | 2.1µA ~ 3.4µA @ 3V ~ 5V |
Recommended Products
-
RX-8803SA:UA PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14SOPEPSON -
RX-8803LCUB PURE SN BULK

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12VSOJEPSON -
RX-8803SA:UC PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14SOPEPSON -
RX-8803LCUA0 PURE SN

RX-8803LC:UA0 PURE SN I2C-BUS RTEPSON -
RX-8803SA:UB3 PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14SOPEPSON -
RX-8803LC:UB3 PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12VSOJEPSON -
RX-8803LC:UB0 PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12VSOJEPSON -
RX-8803SA:UA3 PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14SOPEPSON -
RX-8803LC:UC PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12VSOJEPSON -
RX-8803LC:UA PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12VSOJEPSON -
RX-8801SA: UA PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14SOPEPSON -
RX-8801SA: UB PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14SOPEPSON -
RX-8803LC:UA3 PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12VSOJEPSON -
RX-8801SA:UB3 PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14SOPEPSON -
RX-8801JE:UA3 ROHS

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20VSOJEPSON -
RX-8803SA:UB PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14SOPEPSON -
RX-8731LC:B3 PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12VSOJEPSON -
RX-8803SA:UC3 PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14SOPEPSON -
RX-8731LC:B3

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12VSOJEPSON -
RX-8803LC:UC3 PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12VSOJEPSON